| Output Type | Single, Dual |
| Type | DC/AC Inverters |
| Brand Name | KF Solar |
| Inverter Efficiency | 95% |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Input Voltage | 90VDC – 450VDC |
| Output Voltage | 120(L1/N, L2/N) / 240Vac(L1/L2) |
| Output Current | 50-60A |
| Output Frequency | 50/60Hz |
| Size | 580*359*127mm |
| Weight | 18kg |
| Inverter Type | Hybrid Grid Inverter |
| Application | Solar Power System Home |
| Communication Method | RS485 / CAN / UPS / WIFI |
Inverter








