| Output Type | Single |
| Type | DC/AC Inverters |
| Brand Name | KF SOLAR |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Model Number | KF SOLAR |
| Input Voltage | 48V |
| Output Voltage | 220V |
| Output Current | 10-100A |
| Output Frequency | 50/60Hz |
| Size | 464W * 798.4H * 300D |
| Weight | 16kg |
| Efficiency | 93%-97% |
| Inverter Type | Pure Shine Wave Solar Inverter |
| Protection | Overload |
| Battery Type | Lead-acid |
| Output Voltage Waveform | Consistent |
| Color | Customized Color Solar Inverter |
Inverter








