| Output Type | Single |
| Type | DC/AC Inverters |
| Brand Name | KF Solar |
| Inverter Efficiency | 98% |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Input Voltage | 24V DC |
| Output Voltage | 220V |
| Output Current | 220V |
| Output Frequency | 50/60Hz |
| Size | 435*285*98mm |
| Weight | 5KG |
| Display | LCD Display |
| MPPT Efficiency | 98% |
| Rated Power | 3kW |
| Installation Style | Wall mounted |
Inverter








