| Output Type | Single |
| Type | DC/AC Inverters |
| Brand Name | KF Solar |
| Inverter Efficiency | 98% / >98% |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Input Voltage | 24V / 48V |
| Output Voltage | 110V / 230V |
| Output Current | 60A / 120A |
| Output Frequency | 50Hz / 60Hz |
| Size | 510*310*120mm |
| Weight | 27.4kg |
| Rated Power | 6.2kW |
| Battery Type | AGM, FLD, GEL, Lithium battery |
Inverter





