| Output Type | Single |
| Type | DC/AC Inverters, ac-dc-ac |
| Brand Name | KF Solar |
| Inverter Efficiency | 98% |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Input Voltage | 24V/48V |
| Output Voltage | 220V/230V |
| Output Current | 1-100A |
| Output Frequency | 50Hz/60Hz |
| Size | 371*342*116mm |
| Weight | 8kg/16kg |
| Application | Solar Power System Home |
| Display | LCD+LED Display |
| MPPT Efficiency | 98-99% |
| Waveform | Pure Sine Wave MPPT Inverter |
| Feature | Energy Saving Solar Inverter |
Inverter







