| Output Type | Single |
| Type | DC/AC Inverters |
| Brand Name | KF Solar |
| Inverter Efficiency | 97% |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Input Voltage | 110V |
| Output Voltage | 110V |
| Output Current | 140A |
| Output Frequency | 50Hz/60Hz |
| Size | 500*415*180mm |
| Weight | 9kg |
| Application | Home |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Controller Type | MPPT |
| Color | Black |
| Rated Power | 4000W |
| Certificate | CE |
| Output Waveform | Pure sine wave inverter |
Inverter







