| Output Type | Single / Single Phase |
| Type | DC/AC Inverters, ac-dc-ac |
| Brand Name | KF Solar |
| Inverter Efficiency | 98% (High Efficiency) |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Input Voltage | 220-240V |
| Output Voltage | 220-240V |
| Output Current | 50A |
| Output Frequency | 50/60Hz |
| Size | 500*420*190mm |
| Weight | 12kg |
| Waveform | Pure Sine Wave inverter |
| MPPT Voltage Range | 120~450V |
| Max. Solar Charging Current | 120A |
| Controller Type | MPPT Solar Controlle |
Inverter








