| Output Type | Single |
| Type | DC/DC Converters, DC/AC Inverters, ac-dc-ac |
| Brand Name | KF Solar |
| Inverter Efficiency | 98% (High Efficiency) |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Input Voltage | 48V |
| Output Voltage | 230V / 220V |
| Output Current | 10-100A |
| Output Frequency | 50/60Hz |
| Size | 457*314*131mm |
| Weight | 9.6kg |
| Rated Power | 11000W |
| Controller Type | MPPT Solar Controller |
Inverter









