| Output Type | Single |
| Type | DC/AC Inverters |
| Brand Name | KF SOLAR |
| Inverter Efficiency | 98% |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Model Number | KF SOLAR |
| Input Voltage | 24V |
| Output Voltage | 220V |
| Output Current | 120A |
| Output Frequency | 50/60Hz |
| Size | 495*312*125mm |
| Weight | 12.5kg |
| Color | Customized Color Solar Inverter |
| Inverter Type | Pure Shine Wave Solar Inverter |
| Protection | Overload |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Output Voltage Waveform | Consistent |








