| Output Type | Dual (Double output) |
| Type | High frequency, DC/AC Inverters |
| Brand Name | KF Solar |
| Inverter Efficiency | >93% |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Input Voltage | 230V / 230Vac |
| Output Voltage | 220V/230V/240V AC ±5% |
| Output Current | 120A |
| Output Frequency | 50Hz |
| Size | 500*415*215mm |
| Weight | 11.2kg |
| Controller Type | MPPT |
| Application | Solar energy household system |
| Communication | RS-232 / RS-485 / WiFi / BMS |
Inverter








