| Output Type | Single |
| Type | DC/DC Converters |
| Brand Name | KF Solar |
| Inverter Efficiency | 0.994 (99.4%) |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Model Number | KF MPPT-12 |
| Input Voltage | 200V – 900V |
| Output Voltage | 600 – 950V |
| Output Current | 200A |
| Output Frequency | 120kW(请确认单位) |
| Size | 610*480*260mm |
| Weight | 30kg |
| MPPT voltage range | 200V – 900V |
| Full-load MPPT voltage range | 560V – 900V |
| Maximum branch current | 20A |
| Number of PV branches | 12 |
| Number of MPPTs | 4 |
| Rated output current | 160A |
| Output rating | 120kW |
| Protection level | IP65 |
| Communication interface | RS485 |
| Operating temperature | -30 ~ 55℃ |
Inverter








